O budúcnosti parku v parku

Vitajte v mestskom parku

Máme jedinečnú šancu zachovať mestský park

ako kultúrne a prírodné dedičstvo pre ďalšie generácie.

Na základe podrobného dendrologického prieskumu z roku 2024, ktorý zhodnotil stav drevín sme zistili, že mnohé stromy trpia chorobami alebo inými defektmi.

Pri altánku v strede parku nájdete informačné tabule, ktoré vás oboznámia s históriou parku, jeho architektonickou obnovou, aktuálnym stavom drevín i plánovanou novou výsadbou. Tabule poskytujú pohľad na minulosť, súčasnosť a budúcnosť parku, kde postupná revitalizácia prinesie nové druhy stromov, ktoré budú prihliadať na klimatické zmeny, a keď vyrastú, zlepšia celkovú mikroklímu

Tento park je viac než len miesto oddychu.  Je to  priestor, kde sa stretávajú história, príroda

 a kultúrne dedičstvo.            

Ďakujeme, že ste súčasťou obnovy, ktorá prinesie úžitok nám všetkým a pretrvá pre ďalšie generácie.

                     

História a minulosť

Plocha dnešného mestského parku pôvodne slúžila na pastvu bujakov a ako pokusná strelnica pre vojakov na tzv. Dolných lúkach. Neskôr, v 40-tych rokoch 19. stor. vznikali prvé pokusy o vytvorenie parku vysadením stĺpovitých topoľov po jeho okraji. Finálna podoba parku bola navrhnutá v r. 1895 budapeštianskym krajinným architektom Árminom Petzom.

Boli doplnené diagonálne a okružné chodníky, vysadené dreviny, kvetinové záhony a mobiliár. Z návrhu nebola zrealizovaná len vonkajšia okružná komunikácia. Základ tvorila pravidelná kompozícia s centrálnym kruhovým priestorom. Zo stredovej časti sa odvíjal obdĺžnikový parter, ktorý bol doplnený kvetinovými výsadbami.

Ako je viditeľné zo situácie (spodný obrázok na plagáte), v pôvodnom návrhu parku sa počítalo len s drevinami vysadenými v okolí alejí. Vnútorné priestory boli ponechané ako trávniky, kde sa mohli odohrávať kultúrne akcie či pikniky mešťanov.

Táto dispozícia parku, trasovanie chodníkov a najmä zeleň sa stali jednou z najdôležitejších predmetov pamiatkovej ochrany a nositeľom pamiatkových hodnôt.

Park bol v roku 1994 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. Je zachovaný takmer v pôvodnej výmere a pôvodných hraniciach. Park sa postupne prispôsoboval potrebám návštevníkov a v centrálnom priestore pribudol altánok, súsošie matky s dieťaťom, vtáčie napájadlo, športové plochy vo forme detského ihriska, tenisové a volejbalové kurty a domček knižnice. Zmeny sa dotkli aj výsadby a to hlavne v 2. polovici 20. storočia, kedy sa najčastejšie sadili ihličňany ako napr. smreky (Picea), borovice (Pinus) a vyššie kry v podobe zlatého dažďa (Forsythia), orgovánu (Syringa) alebo trojpuk (Deitzia).

 

Aktuálny stav drevín v parku

V rámci projektu obnovy mestského parku bol aktualizovaný dendrologický prieskum drevín, ktorý je zameraný na aktuálny stav stromov a kríkov. Prieskum sa vykonáva vizuálne, pričom každý strom sa skontroluje, popíšu sa jeho defekty, ako aj merania obvodu, šírky koruny, výšky stromu alebo výšky konárov.

Po tomto prieskume sa údaje zaznamenajú a vykoná sa inventarizácia, v ktorej sa stromy klasifikujú podľa defektov, t. j. stromy vyžadujúce si výrub, stromy vyžadujúce si častú kontrolu, stromy na rez konárov alebo na vytvorenie väzby koruny, prípadne iné typy rezov, ktoré sú dôležité pre jeho správny vývoj v budúcnosti.

V rámci mestského parku sa tento prieskum uskutočnil na jar 2024 a následne bola vykonaná inventarizácia. Výsledkom bolo zistenie, že veľký počet stromov nie je v dobrom zdravotnom stave. Niektoré je potrebné okamžite vyrúbať, pretože ohrozujú prevádzku parku, t. j. aj v čase slabšieho vetra by ich konáre mohli spadnúť alebo byť vyvrátené.

Veľký vplyv na tento výrub majú aj choroby, ktoré boli v posledných rokoch zistené na niektorých druhoch stromov, alebo prirodzené starnutie stromov, ktoré je významné, pretože stromy neboli nikdy dôkladne obnovené. V posledných rokoch chýba súvislá dosadba stromov, zdravý stredný stromový porast, ktorý by podporoval celú skladbu parku.

Ďalším dôvodom zlého zdravotného stavu drevín sú klimatické zmeny, ktoré ovplyvňujú hladinu podzemnej vody a spôsobujú častejšie vysychanie stromov. Dôležitým faktorom sú aj teplejšie a kratšie zimy so skorším nástupom vyšších jarných teplôt, ktoré môžu ovplyvniť/skrátiť obdobie vegetačného pokoja.

Ponúkame vám pohľad na obnovu stromov v parku, najmä alejí. Celková obnova je rozfázovaná tak, aby sa najprv vymenili najviac postihnuté aleje a park bol vždy prístupný. Obnova stromov sa začne skôr ako obnova celého parku. V rámci obnovy alejí sa pristupuje k novej výsadbe výrubom najmä chorých a neperspektívnych stromov a pravidelnou výsadbou nových stromov. Treba dodať, že počas zakladania parku v 19. storočí boli všetky stromy rovnakého veku, na rozdiel od aktuálnej situácie, Rozostup je pri niektorých existujúcich stromoch minimálny, čo obmedzuje prirodzený rast stromu a potenciálnu veľkosť jeho koruny.

Choroby a škodcovia na stromoch v parku

Najväčší úbytok stromov bol zaznamenaný v dôsledku hubového ochorenia Chalara fraxinea. Táto huba sa v Európe šíri od 80. rokov 20. storočia a v jej dôsledku uhynulo veľké množstvo jaseňov v strednej Európe. Príznaky na stromoch sú spočiatku nenápadné, t. j. vädnutie horných listov, po ktorom nasleduje vädnutie malých konárov, potom vädnutie a následný pád väčších konárov. Dokonca môže dôjsť až k vyschnutiu celého stromu. Huba napáda vnútorné tkanivá stromu, ktoré nemôžu prenášať živiny a strom v dôsledku toho odumiera. Niekedy je však vývoj napadnutia hubou odlišný a nie je na prvý pohľad úplne viditeľný. V takom prípade je strom úplne zelený a nie je viditeľné presychanie koruny, ale huba napadne koreňový systém, ktorý zahníva, pretože zelená korunová hmota je príliš ťažká a strom náhle padá na zem. Keďže v parku sa nachádza veľké množstvo jaseňov, ktoré nie sú v dobrom zdravotnom stave, je potrebný výrub.

Obnova parku je rozdelená do viacerých etáp tak, aby si park zachoval prístupnosť a obyvatelia ho mohli aj naďalej využívať. Nové výsadby budú postupne nahrádzať dreviny, ktoré musia byť odstránené, pričom sa dbá na vytvorenie zdravej štruktúry stromov a harmonického vzhľadu alejí. Priebežná starostlivosť a dosádzanie mladých stromov pomôže zabezpečiť, aby park aj v budúcnosti zostal atraktívnym miestom oddychu a prírodným pokladom.

 

Obnova výsadieb

Obnova parku je krokom, ktorým ochraňujeme dedičstvo pre budúce generácie. Hoci výrub chorých stromov bude spočiatku viditeľný, nové výsadby prinášajú rozmanitosť a silu, vďaka ktorým park znovu rozkvitne. Tento priestor tak bude ďalej rásť a ožívať – pre nás i pre tých, ktorí tu jedného dňa budú hľadať oddych a krásu prírody.

Park trpí nedostatkom novej výsadby, ktorá by nahradila súčasný úbytok chorých stromov. Preto bude účinok výrubu a následnej výsadby pomerne dramatický. Výsledok by však mal byť zaujímavý a na tento postup sa môžeme spoločne pozerať ako na celkovú obnovu parku, t. j. podobne ako na postup a efekt, ktorý bezprostredne nasledoval po výsadbe pôvodných stromov v parku v 19. storočí. Kompozičné prvky zelene sa vždy týkajú tzv. zelenej architektúry, ktorá má veľmi dynamický vývoj a neustále sa mení. Môžeme tak pozorovať rastliny od malej sadenice až po väčší strom, pričom pôvodný zámer je viditeľný až po niekoľkých desaťročiach. Obnovu môžeme chápať aj tak, že ju nerobíme len pre seba, ale najmä pre budúce generácie, ktoré si budú opäť užívať atmosféru vyrastajúcich veľkých stromov.

Nové druhy stromov

Aktuálne nie je druhová výsadba v parku taká pestrá, ako by sa mohlo zdať. Najpočetnejšie zastúpenie majú lipa, jaseň, javor a smrek. Nová výsadba by mala pozostávať nielen z tradičných a osvedčených druhov, ktorým sa v parku darí, ale mala by mať aj väčšiu rozmanitosť pre stabilitu porastov a odolnosť voči rôznym chorobám a škodcom.

Aleje budú tvoriť viaceré druhy líp a javorov. Ostatné stromy budú vysadené v menšom počte a budú tvoriť akcenty priestoru. Vysadia sa stabilné, dlhoveké stromy, ako sú buky, duby a borovice. Pribudnú strednoveké stromy stredného vzrastu, ktoré často pochádzajú z prímorských oblastí a v súčasnosti sú zavádzané do našich podmienok. Tieto stromy budú experimentom proti klimatickým zmenám a zároveň oživia park zaujímavou zeleňou či farbou.

V poslednom rade pribudnú menšie krátkoveké dreviny, ktoré často veľmi krásne kvitnú alebo plodia a potešia každé ľudské oko. Najvýraznejšiu premenu v rámci roka potom vytvoria nízke porasty kríkov, trvalkové záhony alebo kvetnaté trávniky. Park tak bude atraktívny takmer po celý rok.

 

Architektonická štúdia

Mestský park je dôležitý nielen vďaka vzrastlej zeleni, ktorá poskytuje prirodzený tieň a zlepšuje mikroklímu, ale je aj veľmi obľúbeným miestom na stretávanie sa v podobe rôznych aktivít pre všetky vekové kategórie počas celého roka. 

Jeho stav nevyhovuje dnešným požiadavkám a preto je veľmi dôležité citlivo pristúpiť k jeho obnove.

Návrh architektonickej štúdie vychádza zo zachovania historických prvkov a hodnôt parku, hľadá rovnováhu medzi existujúcim a novonavrhovaným. Nadväzuje na kontinuitu vývoja a prináša novú pridanú hodnotu. Pri navrhovaní sa pracuje s viacerými vrstvami. Najdôležitejšia je práca s historickou kompozíciou, priestorovým vnímaním zelene, osovými a hmotovými základmi, ktoré vychádzajú z minulosti a sú pamiatkovo chránené.

V najbližšom období dôjde k rekonštrukcii alejí a obnove zelene. Po intenzívnych prieskumoch drevín bol vzhľadom na ich stav zvolený prístup obnovy citlivo rozdelený na etapy.

V rámci návrhu dôjde k zapracovaniu siluety vonkajšieho okruhu vo forme štrkotrávnika, ako odkaz na históriu. Aby bol park atraktívnejší pre jeho návštevníkov, v južnej časti (dnešných šatní pre volejbalistov) vznikne malá kaviareň obklopená zeleňou, ktorá bude nadväzovať na zrekonštruovanú multifunkčnú plochu pre šport a detské ihrisko. Centrálna plocha s pobytovou fontánou a altánkom je momentálne v štádiu riešenia. Pribudne aj zrekonštruovaný mýtny domček, ktorý bude slúžiť ako zázemie pre požičovňu diek, kníh a pod. V rámci rekonštrukcie je navrhovaný aj nový mobiliár, osvetlenie a smetné koše.

Víťazný tím krajinársko-architektonickej súťaže návrhov aktuálne  pracuje   na   architektonickej   štúdii, ktorú intenzívne  konzultujú   nielen   s   mestom  Banská Bystrica,  Krajským  pamiatkovým  úradom, ale  aj so     ZAaRESom,     pretože     následná   údržba a starostlivosť  o  park  a  o  zeleň  sú  kľúčové.

Galéria

Prílohy na stiahnutie