Medzinárodné stretnutia

ROK 2023

Stretnutie v mestách Genk (Belgicko) a Breda (Holandsko)

Cieľom prvého stretnutia v dňoch 13. – 16.novembra 2023, ktoré zorganizovali mestá Genk a Breda, bolo vytvorenie pevného základu pre štruktúru, prípravu a metodiku budúcich medzinárodných stretnutí. Počas našej návštevy sme mali možnosť spoznať miestne iniciatívy a praxe v oblasti participatívneho spravovania a absolvovali sme workshop zameraný na teóriu aj zručnosti pre podporu inovačných procesov v participatívnom spravovaní.

    

ROK 2024

Stretnutie v mestách Banská Bystrica a Budaörs (Maďarsko)

V dňoch 4.-7.2024 sa konalo druhé stretnutie v Banskej Bystrici a v Maďarsku v meste Budaörs. Reprezentanti 8 samospráv zavítali do Banskej Bystrice, kde sme s tímom OGP a ďalšími kolegami MsÚ hostili vyše 20 člennú zahraničnú delegáciu, ktorú privítal aj primátor Ján Nosko. V rámci programu sme pripravili workshop zameraný na tému polarizácie, kde sme diskutovali o tom, že z pohľadu všetkých reprezentantov samospráv ide o mimoriadne dôležitú tému, pretože polarizácia je aktuálne prítomná v mnohých sférach mestského života.

 

Stretnutie v meste Gdansk (Poľsko) 

Ďalšie stretnutie sme absolvovali v poľskom meste Genk v dňoch 11.- 14.6.2024. Zúčastnili sme sa prednášky, ktorá sa zameriavala na preskúmanie nástrojov participácie. Stretnutie pokračovalo workshopom, ktorý viedla líderka Anja von Hout. Na workshope sme sa zamerali na rozvoj zamestnancov a interných kapacít s dôrazom na úradníkov ako inovátorov, pričom sme diskutovali o aj o podpore účasti občanov a nových pracovných metódach. Spomenuli sme aj dôležitosť vytvárania medzirezortných skupín, kultúry participácie a jasnej definície úloh a zodpovedností zamestnancov samosprávy.

   

 

Stretnutie v meste Aarhus (Dánsko) 

V októbri 22.-25.10.2024 sme sa zúčastnili ďalšieho medzinárodného stretnutia v dánskom meste Aarhus. Hlavným bodom programu bol workshop na tému skúmania a zavádzania nových pracovných metód v oblasti participatívneho spravovania vecí verejných. Súčasťou nabitého programu bola tiež revízia prvej polovice projektu, zdieľanie pokrokov v testovacích aktivitách a riešenie aktuálnych výziev partnerov. Počas študijnej návštevy v Aarhuse sa účastníci inšpirovali osvedčenými postupmi v oblasti participácie, ako sú knižnice ako platformy participatívnej demokracie, participatívne telefóny, nový model participácie v urbánnom rozvoji či športový a kultúrny kampus. Zároveň bola predstavená práca samosprávy Aarhus, ktorá zahŕňa demokratický dialóg a prieskum spokojnosti obyvateľov mesta so službami.