Lokálne stretnutia

Stretnutia Rady Spolupracovne/miestnej skupiny pre projekt Agenti Koexistencie

ROK 2023

Stretnutie 27. september

  • Dňa 27.9.2023 Banskú Bystricu navštívili hlavná expertka projektu Anja van Hout a Natasja Meysman, projektová líderka mesta Genk. Cieľom ich návštevy bolo zmapovať aktuálnu situáciu v meste a podeliť sa o skúsenosti a inšpiráciu v oblasti transparentnosti, participácie a inkluzivity.

   

Stretnutie 24. október

  • Ďalšie stretnutie sa konalo 24.10.2023  na ktorom sme sa vzájomne zoznámili s novými a aktuálnymi členmi Rady Spolupracovne a pokračovali v spoločnej diskusii Rady k prebiehajúcej tvorbe 2. akčného plánu otvoreného vládnutia.

https://drive.google.com/file/d/1-CKOs4wA5fX9cgItlJUQhd9SgGPNZIEp/view?usp=sharing

Stretnutie 6. december 

  • Na interných raňajkách, ktoré sa konali 6.12.2023 sme spolu so zamestnancami Mestského úradu došpecifikovali a finalizovali výber aktivít do 2. akčného plánu na nadchádzajúci rok.

 

Stretnutie 7. december

  • Na stretnutí zo dňa 7.12.2023 sme účastníkom sprostredkovali informácie ohľadom dobrej praxe v oblasti otvoreného spravovania v mestách Genk (Belgicko) a Breda (Holandsko), ktoré sme získali prostredníctvom študijnej návštevy. Zároveň sme doplnili návrhy aktivít pre 2.akčný plán otvoreného vládnutia a Agentov Koexistencie.

 

ROK 2024

Stretnutie 11. apríl 

  • dňa 11. apríla 2024 sa uskutočnilo stretnutie Rady Spolupracovne, zamerané na projekt Agenti Koexistencie a prípravu II. Akčného plánu OV mesta Banská Bystrica 24-26. Diskutovalo sa o časovej osi projektu, výsledkoch marcovej návštevy v Banskej Bystrici a pilotných testovacích aktivitách na rok 2024, ktoré zahŕňajú:
    • budovanie kapacít – vzdelávanie v oblasti depolarizácie – príprava Workshopu
    • vytvorenie štatútu RS
    • informačná kampaň k otvorenému vládnutiu
    • neformálne teambuildingové aktivity s RS, vedením MsÚ
    • budovanie kapacít úradníkov MSÚ – Interné raňajky

       

Stretnutie Rady Spolupracovne 11.4.

  • Na stretnutí Rady Spolupracovne, ktoré sa uskutočnilo 11. apríla 2024, sme odštartovali proces tvorby Štatútu RS. Diskutovali sme o vízii a misii RS, definovali jej silné stránky a v rámci brainstormingu metódou Appreciative Inquiry sme sa zamerali na snívanie o budúcej podobe a fungovaní RS. Okrem toho sme hovorili o príprave videokampane projektu Agenti Koexistencie, ktorá bude propagovať aktivity RS a zdôrazňovať jej úlohu v depolarizácii spoločnosti. Účastníci stretnutia boli vyzvaní zapojiť sa do videokampane a propagovať RS. Nasledovať budú kroky k príprave štatútu a zapojeniu členov RS do tvorby kampane a ďalších aktivít.

     

Stretnutie 30. september

Na septembrovom stretnutí Rady Spolupracovne sme rekapitulovali aktuálne aktivity v rámci projektu Agenti Koexistencie.  Zároveň sme otvorili tému úlohy RS v spolutvorbe politík mesta a informovali o pripravovanom procese tvorby Programu Rozvoja Bývania Banskej Bystrice, ktorý sa začne na jeseň tohto roka. Metódou world café sme spoločne diskutovali a odpovedali na otázky:

  • Ako by mala RS postupovať pri výbere tém a kto by sa mal podieľať/zúčastňovať na výbere témy? Ako by mal proces výberu prebiehať?
  • Aká je úloha RS pri podpore zabezpečenia kvality aplikácie princípov OGP pri tvorbe kľúčových stratégií?
  • Do akej miery/v akej úlohe má RS vstupovať do designu participatívneho procesu ?
  • Ako podporiť autoritu RS? Ako zabezpečiť váhu návrhov RS?

 

   

   

 

Stretnutie 4. november

Dňa 4. novembra sa vo Veľkej sieni Radnice uskutočnilo ďalšie stretnutie Rady Spolupracovne, na ktorom sme zdieľali reflexie z októbrovej návštevy v dánskom Aarhuse. Diskutovali sme o výzvach, s ktorými sa samosprávy stretávajú – chýbajúcom inštitucionálnom zázemí, nedostatku personálnych kapacít či obmedzenej implementácii digitálnych nástrojov. Zároveň sme predstavili návrh novej troj-úrovňovej štruktúry Rady Spolupracovne, ktorej presné definovanie bude súčasťou pripravovaného štatútu. Spolu s členmi sme tiež prebrali očakávania od jednotlivých úrovní a diskutovali o návrhoch konkrétnych zástupcov. Nasledujúcim krokom bude vytvorenie pracovnej skupiny, ktorá sa v prvej polovici budúceho roka zameria na tvorbu štatútu a internej smernice pre používanie nástroja Spolupracovne.

Stretnutie 2. december

Workshop “Ako sa udržať v strede” alebo ako strategicky pracovať s polarizáciou

Vážení angažovaní obyvatelia, aktéri občianskej spoločnosti a podporovatelia otvoreného spravovania,

radi by sme Vás pozvali na workshop “Ako sa udržať v strede” alebo ako strategicky pracovať s polarizáciou. Workshop sa uskutoční v pondelok 2. decembra v Malej sále Štátnej vedeckej knižnice od 16:00 do 19:00, vrátane prestávky.

Všadeprítomný fenomén polarizácie sa týka aj nášho mesta, aj každého z nás. Rozdeľovanie na dobrých a zlých, “nálepkovanie”, intenzita “hejtu” na sociálnych sieťach, či vnímanie verejného priestoru cez politickú prizmu, narúša sociálnu súdržnosť v meste. Aj v dôsledku polarizácie sa prehlbuje uzatváranie sa do názorovo podobných “bublín”, spôsob verejného diskurzu sa posúva za hranicu slušnosti a rešpektu. Tento stav ovplyvňuje kvalitu vzájomných vzťahov a spolupráce, vzďaľuje nás od otvorenosti a participácie v meste.

Na workshop pozývame všetkých angažovaných obyvateľov mesta, volených zástupcov obyvateľov a aktérov občianskej spoločnosti, ktorí sa stretávajú s polarizáciou a chcú sa naučiť, ako s ňou vedome pracovať, neprispievať k jej prehlbovaniu a ako tak posilňovať zdravé vzťahy a sociálnu kohéziu v mestskom prostredí.

Na workshop je nutné registrovať sa na tomto linku: https://forms.gle/M3xiUhonqoLqRrKd9

Počet miest na workshop je obmedzený – deadline na prihlásenie je 29.11. Na workshope bude zabezpečené aj ľahké občerstvenie.

Tešíme sa na vás.