Aktuality
Výťažok z Primátorského punču a Banskobystrických Vianoc je už v správnych rukách
Primátor Ján Nosko dnes v mene všetkých Banskobystričanov a návštevníkov mesta odovzdal výťažok vo výške 8 266 eur z Primátorského punču a systému vratných pohárov Banskobystrických Vianoc riaditeľovi občianskeho združenia IPčko, Marekovi Madrovi. V útulných priestoroch Káčka, sídliaceho na Hornej ulici 65 v Banskej Bystrici, nájde pomoc každý, kto sa nachádza v náročnej životnej situácii.
Občianske združenie IPčko pomáha zadarmo, nonstop a anonymne ľuďom, ktorí už ďalej nevládzu sami niesť svoje ťažkosti. Psychológovia a psychologičky v IPčku pomáhajú cez krízové linky pomoci: telefón: 0800 500 333, e-mail, online chat i cez Centrá krízovej intervencie Káčko (kackobb@ipcko.sk), krízové intervenčné tímy KITIP či kluby pre mladých. Len v Banskej Bystrici pomáhal banskobystrický tím IPčka počas uplynulého roka viac ako 9 500-krát.
„Som rád, že som dnes mohol za všetkých návštevníkov Primátorského punču a Banskobystrických Vianoc odovzdať štedrý výťažok práve IPčku. Ich psychológovia pomáhajú nonstop tým, ktorí nevidia cestu von, ktorí majú pocit, že sú sami a nevedia, ako sa z toho dostať. Čakacie doby u psychológov a psychiatrov sú neúnosné a je absurdné, aby človek, ktorý potrebuje odbornú pomoc dostal termín o pol roka. Tím IPčka predbehol dobu a robí nadčasovo niečo, čo sa už dávno malo objaviť v štátnom systéme. Témy duševného zdravia pri tak polarizovanej spoločnosti je potrebné aktívne riešiť. Ďakujem IPčko za skvelú prácu, ktorú odvádzate aj v našom meste,“ povedal na stretnutí primátor Ján Nosko.
IPčko je organizácia, ktorá funguje od roku 2012. K dnešnému dňu je k dispozícii osem Káčiek vo všetkých krajských mestách na Slovensku. V Banskej Bystrici pôsobí IPčko už štyri roky. Vo svojich štatistikách dlhodobo pozorujú, že téma číslo jeden medzi mladými dospelými ľuďmi je pocit osamelosti a na druhom mieste sú myšlienky na ukončenie života. IPčko sa tiež snaží vytvárať lokálne zázemie pre psychologickú pomoc a sieťovať odborníkov, inštitúcie i organizácie na to, aby ľudia dostali pomoc práve vtedy, keď ju potrebujú.
„Chceme všetkým odkázať, že pomoc existuje a je tu. Niekedy je to s ňou komplikované, ale nemôžeme dovoliť, aby ľudia mali pocit, že neexistuje žiadna pomoc či inštancia, kam môžu prísť. My sme ochotní hľadať pomoc spolu s nimi. Hľadať možnosti a spôsoby ako sa dostať z vnútornej bolesti a nájsť nejakú mieru nádeje. Naša skúsenosť je taká, že ak ľudia nájdu odvahu a začnú hovoriť o tom, čo prežívajú, tak sa ich životy vedia výrazne zlepšiť,“ hovorí Marek Madro, riaditeľ OZ IPčko. Zároveň sa poďakoval všetkým, ktorí prispeli na dobrú vec.
„Mal som možnosť prežiť kúsok adventného večera práve v Banskej Bystrici. Keď som videl ľudí, ako sú spolu a ako sa tešia z toho, že si môžu spolu odovzdať kúsok Vianoc, tak som im chcel veľmi poďakovať za to, že sa k nám prihlásili. Nielenže prišli na punč, ale mali tiež odvahu priznať sa k téme duševného zdravia, aj keď je to niečo, o čom sa málo hovorí a v spoločnosti je to stále tabu. Veľmi si to vážim a ďakujem mestu, ktoré to celé vymyslelo a zorganizovalo, ako aj ľuďom, ktorí nás podporili a podporujú aj naďalej,“ dodáva Marek Madro.
Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora