Aktuality
Štvordňová oslava záhradkárstva v meste pod Urpínom
Prvý aprílový týždeň bude Banská Bystrica žiť oslavou záhradkárstva, na ktorej sa stretnú odborníci, amatérski pestovatelia, záujemcovia o kvety, stromy, zeleninu či okrasné rastliny. Predvádzanie modernej techniky a workshopy o nových trendoch v oblasti záhradníctva by si nemali nechať ujsť všetci tí, ktorých spája láska k prírode. Festival jarnej záhrady sa uskutoční od 3. do 6. apríla na Námestí slobody a v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici. V týchto dňoch začína organizátor v tejto lokalite s výstavbou potrebného zázemia.
Podujatie sľubuje návštevníkom zážitky, inšpiratívne momenty a možnosť rozšíriť svoje záhradnícke a pestovateľské obzory. Tešiť sa môžu na odborníka v pestovaní a starostlivosti o izbové rastliny, vystúpenie renomovaného floristu s praktickými ukážkami najnovších trendov vo floristike i rôzne druhy techniky. Vďaka skúseným včelárom sa záujemcovia dozvedia, čo je to úľová terapia, a akú liečivú silu majú včely.
„Rozhodli sme sa pokračovať v tradícii veľkých výstav, ktorými bola kedysi Banská Bystrica známa. Prinášame nový projekt, štvordňový festival Gardeniádu. Určená je pre rodiny s deťmi, záhradkárov hľadajúcich inšpiráciu, pre včelárov, ktorí sa chcú dozvedieť viac o aktuálnych trendoch, pre domácich kutilov, ktorých zaujímajú nové nástroje a rady profesionálov. Gardeniáda je pre všetkých, ktorí radi trávia čas nielen vo svojej záhrade a snažia sa vytvoriť si vlastný kúsok raja,“ objasňuje organizátor Gardeniády Hubert Štoksa.
Banskobystričania môžu už v týchto dňoch pozorovať výstavbu zón pre vystavovateľov pred Hotelom Lux na Námestí slobody. Počas podujatia v nej návštevníci nájdu rôzne spoločnosti, ktoré dodávajú služby a výrobky pre záhradníctvo, dom, hobby a včelárstvo. V záhradnom centre si budú môcť kúpiť sadenice, kvety, priesady, oddýchnuť si v pivnej záhrade. Zaujímavosťou bude priestor určený pre animoterapiu.
„V minulosti bola Banská Bystrica dejiskom mnohých výstav. Tie umožnili ľuďom nielen vo virtuálnom priestore vidieť trendy v rôznych oblastiach. Teší ma, že sa takéto podujatie do nášho mesta vracia. Verím, že poskytne priestor na propagáciu domácich výrobcov, priestor na odbornú diskusiu a prezentáciu zámerov v oblasti životného prostredia. Verím, že Gardeniáda si nájde svojich fanúšikov pre organizáciu ďalších ročníkov a stabilné miesto v kalendári banskobystrických podujatí,“ hovorí primátor Ján Nosko.
Svoju činnosť na podujatí odprezentujú aj Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica. Zelené projekty predstaví odbor architekta mesta. Návštevníci budú môcť využiť oddychovú zónu, v ktorej im zamestnanci oddelenia cestovného ruchu MsÚ a OOCR Stredné Slovensko poskytnú informácie o zaujímavostiach a atrakciách Banskej Bystrice a regiónu. Zmluvný partner mesta zabezpečujúci v Banskej Bystrici vývoz komunálneho odpadu, Marius Pedersen, tiež pripravil pre verejnosť zaujímavé aktivity. V jeho stánku budú môcť návštevníci súťažiť napríklad aj o kompost do svojej záhrady. Bližšie informácie sa dozvedia priamo na mieste.
Od 3. do 6. apríla nebude možné parkovať na parkovacích miestach pred a za Domom kultúry. Umiestnenie dočasného dopravného značenia na miestnych cestách na Nám. slobody umožní vjazd po príjazdovej ceste k Hotelu LUX len pre organizátora podujatia, hotelových hostí a rezidentov.
Podrobné informácie o podujatí, ako aj o vstupenkách sú dostupné na: https://gardeniada.sk/.
Zdenka Marhefková
hovorkyňa primátora