Aktuality
Záhradnícke a rekreačné služby získali financie na nákup novej techniky
Mesto Banská Bystrica sa aktívne venuje mnohým projektom zameraným na zavádzanie zelených a modrých opatrení, s cieľom prispôsobovať sa zmenám klímy a zmierňovať ich negatívne dopady. K jedným z takých patrí aj starostlivosť o lokalitu Kosodrevina v Sásovej, ktorú Záhradnícke a rekreačné služby postupne menia na miesto plné zelene, s výskytom rozmanitých druhov rastlín a živočíchov. Vďaka ďalšej získanej dotácii zároveň rozšírili svoj vozový park o svahový nosič. Ten pomôže pracovníkom zefektívniť kosby v ťažko dostupných terénoch, v lokalitách so špeciálnym režimom kosenia, ako aj na miestach s rozsiahlym alebo bodovým výskytom inváznych rastlín, čím sa zamedzí ich rozširovaniu. Hlavným cieľom ZAaRES-u je podpora a zachovanie biodiverzity.
Záhradnícke a rekreačné služby uspeli v projekte zameranom na podporu biodiverzity a likvidáciu inváznych druhov rastlín. Vďaka získanému nenávratnému finančnému príspevku z Environmentálneho fondu vo výške 190 000 eur a finančnej spoluúčasti mesta v objeme cca 31 200 eur, zakúpili svahový nosič s potrebným príslušenstvom a ďalším vybavením.
Svahový nosič pomôže v boji proti inváznym rastlinám
„Dlhodobo nám chýbala vhodná technika na boj a likvidáciu inváznych rastlín. Tá, ktorou sme disponovali v minulosti, zabezpečila aspoň zastavenie ich šírenia, no na ich potlačenie už nebola dostatočná. Po prieskumoch a hľadaní rôznych alternatív sa nám podarilo nájsť vhodné riešenie. Vďaka novému stroju očakávame postupné odstránenie inváznych rastlín a prinavrátenie pôvodných druhov do lokalít s ich výskytom, ako aj zvýšenie biodiverzity. Naši zamestnanci prešli už počas včerajšieho dňa aj potrebnými školeniami,“ hovorí Ivan Šabo, riaditeľ ZAaRES-u.
Okrem svahového nosiča obstaral ZAaRES aj nový akumulátorový postrekovač, nabíjačky na elektrické vyžínače, horský nosič náradia, kladivový mulčovač, rotačnú kosu s odsávaním, špeciálnu kosu na podporu biodiverzity extenzívnych lúk, ako aj novú GPS zostavu na monitoring inváznych rastlín priamo v teréne.
„Pomôže nám kvantifikovať lokality zasiahnuté inváznymi rastlinami a vyhodnotiť, ako účinne s nimi bojujeme. Po objavení nových ohnísk inváznych rastlín budeme vedieť rýchlejšie a adresnejšie pracovať na ich odstránení. Pomocou GIS plánu mesta Banská Bystrica budú môcť aj obyvatelia vidieť, ako sa nám v boji proti nepôvodným druhom rastlín darí,“ dopĺňa Ondrej Chramec z Úseku verejnej zelene ZAaRES-u.
Podpora biodiverzity
Vďaka novej technike budú môcť Záhradnícke a rekreačné služby zefektívniť svoju prácu a zlepšiť kvalitu kvetinových lúk aj v lokalite Kosodrevina v Sásovej. Rozsiahla plocha medzi Rudohorskou a Starohorskou ulicou patrí medzi lokality so špeciálnym režimom kosenia. Tzv. mozaikovité kosenie je také, pri ktorom sa nekosí celá plocha, ale vykosia sa len priestory okolo peších komunikácií, alebo sa tráva vykosí v pásoch či rôznych geometrických tvaroch. Pre podporu biodiverzity sa svahy, akými je aj Kosodrevina, kosia jeden až dvakrát do roka.
„Prírode blízkou údržbou zelene môžeme dosiahnuť nielen ekonomické úspory, ale aj znížiť prašnosť a uhlíkovú stopu, zlepšiť ochladzovanie priestoru zadržiavaním vody v prírode a zvýšiť ochranu rastlín a živočíchov. V uplynulých rokoch ZAaRES v lokalite Kosodrevina zároveň dosadil lúčne spoločenstvá a desiatky nových stromov. Novou technikou budú môcť pracovníci zefektívniť svoju prácu a zlepšiť kvalitu kvetinových lúk. Ďakujem zamestnancom ZAaRES-u, ktorým sa získanými mimorozpočtovými zdrojmi darí skvalitňovať životné prostredie a novými opatreniami reagovať na zmenu klímy,“ dopĺňa primátor Ján Nosko.
Nejde však o posledný projekt, v ktorom bola mestská organizácia ZAaRES úspešná.
„V ekonomicky náročných časoch pre samosprávy využívame každú príležitosť na to, aby sme sa uchádzali o rôzne dotácie a granty. V minulých rokoch sa ZAaRES-u podarilo získať mimorozpočtové zdroje na výsadbu stromov, tento rok ide o zakúpenie novej techniky. Už čoskoro budeme realizovať dažďovú záhradu v mestskej časti Uhlisko, na ktorú sme tiež získali v tomto roku externé financie, “ dopĺňa viceprimátor Martin Majling.
Čo sú to invázne rastliny?
Invázne rastliny majú schopnosť rýchlo sa šíriť koreňmi, odlomkami a semenami. Ich najväčším negatívom je, že dokážu vytláčať pôvodné rastlinstvo, a to aj na veľkých plochách. Okrem ničenia prírody môžu spôsobovať veľké ekonomické škody, najviac v poľnohospodárstve a lesníctve. Dokážu dobre prežívať nepriaznivé obdobia a predstavujú najväčšiu hrozbu pre biodiverzitu. Samospráva sa usiluje o minimalizovanie inváznych rastlín na svojom území. Na základe oznámenia o ich povinnom odstraňovaní k tomu pravidelne vyzýva aj vlastníkov, správcov a užívateľov pozemkov v meste. Medzi bylinné druhy je zaradený boľševník obrovský, netýkavka žliazkatá, glejovka americká, rod pohánkovec (krídlatka), ambrózia palinolistá, zlatobyľ kanadská a obrovská. Z drevín je to pajaseň žliazkatý, beztvarec krovitý, kustovnica cudzia a javorovec jaseňolistý. Za odstraňovanie inváznych rastlín je zodpovedný majiteľ, respektíve vlastník pozemku.
Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora