Aktuality

V banskobystrických mestských lesoch žije okolo 130 medveďov

medvede

V ostatných rokoch čoraz častejšie dochádza k stretu ľudí s medveďmi nielen v horských oblastiach, ale aj v intravilánoch miest a obcí. Banská Bystrica a obce v jej okolí sú obklopené krásnymi lesmi. Okrem iných zvierat v nich žije aj naša najväčšia slovenská šelma. Jej populácia sa za ostatné roky zvýšila.  

Na území banskobystrických mestských lesov, ktoré majú rozlohu približne 7 200 hektárov, v súčasnosti evidujú 92 medveďov. Lesníci súčasne vedia minimálne o ďalších 36 kusoch, ide o tohtoročné mláďatá. Počet medvedej populácie, v porovnaní s obdobím pred desiatimi rokmi, stúpol trojnásobne. K stretom lesníkov, pri ich práci, s touto šelmou dochádza pomerne často. „Je to aj z dôvodu ich premnoženia. Na výmeru nášho územia by bolo dosť päť až sedem jedincov. Práve hustota medvedej populácie spôsobuje, že medvedica máva u nás bežne tri až štyri mláďatá, dokonca vlani mala jedna až päť. Predtým, v čase ruje, mala problém stretnúť medveďa – samca. Dnes, z dôvodu ich premnoženia, stretne v tomto čase aj desiatich,“ hovorí Blažej Možucha, riaditeľ Mestských lesov Banská Bystrica, s.r.o.

Medveď sa síce snaží ľuďom vyhnúť, nie vždy si nás ale môže všimnúť. V lese a jeho blízkosti treba byť preto ostražitý. Názory o tom, ako sa máme správať pri strete s touto šelmou sú rôzne aj medzi odbornou verejnosťou. „Robiť sa mŕtvym, kryť si rukami krk, schúliť sa na zem, by zrejme veľmi nepomohlo. Medveď je totiž „zdochlinár“. V prvom rade požerie všetky zdochliny, ktoré nájde v lese. Až potom sa rozhoduje, či niečo uloví alebo pohľadá maliny či černice. Tie však z našich lesov pomaly miznú, vzhľadom k zmenám v spôsobe obhospodarovania lesov. Aj keby ale boli, ich dozrievanie a skŕmenie medveďmi trvá maximálne dva týždne. Čo však ostatné dni v roku, pokiaľ sa zviera neuloží na zimný spánok? Hladný medveď je totiž zlý medveď. Stane sa z neho synantropný jedinec, ktorý začne chodiť do kontajnerov,“ poznamenal Blažej Možucha.

Slovensko patrí medzi európske krajiny s najvyšším počtom medveďov. V súčasnosti ich máme na počet obyvateľov dokonca viac ako v Rumunsku. „Pokiaľ sa medvedia populácia na Slovensku nezačne seriózne poľovne obhospodarovať, nebude pokoj. Medvede budú stále nebezpečnejšie. Budú robiť väčšie škody nielen na hospodárskych zvieratách, včelstvách, ale aj na ľudských obydliach, poľnohospodárskych kultúrach a ľudských životoch. A to len preto, že sú hladné, lebo ich je na naše malé územie príliš veľa a nenájdu si dostatok prirodzenej potravy,“ dodal riaditeľ mestských lesov.

Mgr. Miroslav Strelec
Kancelária primátora