Aktuality
Mesto pod Urpínom je bohaté na významné osobnosti
Posledný februárový podvečer privítala Cikkerova sieň banskobystrickej historickej Radnice výnimočných ľudí. Spisovateľ, dirigent, folkloristi, historik, hudobný pedagóg, futbalový tréner, knihovník, lesník či sochár in memoriam. Všetkých spojilo jedno – svojou šikovnosťou, talentom a múdrosťou rozšírili mozaiku osobností Banskej Bystrice. Odovzdávanie ocenení Čestného občianstva, Ceny mesta a Ceny primátora za rok 2017 sa aj tento rok nieslo v slávnostnej atmosfére.
Podujatím sprevádzal moderátor Martin Staňo, o hudobnú zložku sa postaral banskobystrický dievčenský spevácky zbor Dolce Canto a muzikálová speváčka Terézia Králiková. Každý z ocenených získal pamätný obraz s názvom „Mágia Banskej Bystrice“ symbolizujúci bohatú banskú históriu a svedectvo duchovnej prosperity mesta.
„Som rád, že po roku je tu opäť čas oceniť výnimočnosť ľudí, ktorých talent, um, práca, húževnatosť a odvaha vytŕčajú z radu. Niektorým vďačíme za umelecké diela, ktoré nachádzame v našom meste na každom kroku, iným za čitateľský a hudboný rozvoj našich detí a mládeže. Ďalších spája láska k folklóru, iných k histórii, hudbe, prírode či športu. Dnes večer spoznávame mená tých, ktorí dokreslili ďalšie letokruhy stromu života Banskej Bystrice. Patrí im za to naša vďaka, obdiv a úcta,“ hovorí primátor Ján Nosko.
Čestné občianstvo získal za významnú umeleckú činnosť akademický sochár Jozef Jankovič, in memoriam. V autorskej spolupráci s architektom D. Kuzmom prispel k vytvoreniu Pamätníka SNP. Prehry i víťazstvá SNP zároveň zvýrazňuje jeho dominantné súsošie „Obete varujú“, ktoré sa nachádza uprostred pamätníka.
Za prínos v oblasti literatúry, umenia a regionálnej histórie bol Cenou mesta ocenený spisovateľ Ondrej Sliacky, ktorý svojou tvorbou výrazne ovplyvnil detskú populáciu na Slovensku. Donedávna pôsobil ako šéfredaktor najstaršieho slovenského umeleckého mesačníka pre deti Slniečko. Za významný prínos a aktívne pôsobenie v hudobnej oblasti sa do Pamätnej knihy mesta Banská Bystrica zapísal aj hudobný pedagóg Róbert Tatár. Je spoluzakľadateľ Detského speváckeho zboru Zornička. Za dôležité považuje, aby deti a mládež dokázali zborové piesne spievať precítene, živo a presvedčivo. Aj Folklórny súbor Urpín je za rok 2017 na zozname tých, ktorí výrazným spôsobom propagujú ľudové umenie a reprezentujú naše mesto doma i v zahraničí. Takmer päťdesiat ľudí rôznych vekových kategórií spája láska k folklórnemu dedičstvu našich predkov, čo vidieť aj na každom ich vystúpení.
Cenu primátora si za celoživotné pôsobenie a reprezentáciu mesta v oblasti faleristiky, heraldiky, dejín rytierskych rádov a histórie v širokom európskom kontexte odniesol historik Igor Graus, v súčasnosti riaditeľ Štátneho archívu v Banskej Bystrici. Odbornými textami prispel do publikácie „Pamätihodnosti Banskej Bystrice 1“, vydal knihu „Banská Bystrica v 16. storočí“ a pre mesto popísal mestský erb a insígnie primátora. Za rozvoj kultúry, hudobného života a vzdelávania v regióne získal ocenenie i dirigent Pavol Tužinský. Okrem iných aktivít, viedol Symfonický orchester Jána Cikkera, s ktorým obohatil koncertný život v našom meste a okolí. Počas svojho pôsobenia v banskobystrickej Štátnej opere naštudoval množstvo diel v slovenskej, ale aj svetovej premiére. Snáď neexistuje futbalový nadšenec, ktorý by nepoznal meno futbalového trénera Petra Benedika. Laureát ocenený Cenou primátora má nezastupiteľný podieľ na výchove významných futbalových osobností. V roku 1994 založil v meste pod Urpínom medzinárodný halový futbalový turnaj „O pohár Jozefa Vengloša“, ktorý tento rok napíše svoju štvrťstoročnú kapitolu. Peter Klinec sa zaslúžil o rozvoj knihovníctva a už tridsaťsedem rokov pôsobí aktívne na poste riaditeľa Verejnej knižnice Mikuláša Kováča. Cena primátora mu právom patrí aj za zásluhy v oblasti automatizácie a modernizácie knižničných procesov a služieb v regióne. Za príkladnú starostlivosť, zveľaďovanie a rozvoj mestských lesov i lesníctva bol ocenený Blažej Možucha. V súčasnosti riaditeľ Mestských lesov Banská Bystrica, s. r. o., dosahuje výborné výsledky a vďaka nemu sú mestské lesy priekopníkom trvalo udržateľného hospodárenia v lesoch v rámci Slovenska.
V minulom roku získal Čestné občianstvo mesta Banská Bystrica slovenský lekár a katolícky disident Silvester Krčméry in memoriam i jeden z najúspešnejších slovenských atlétov Matej Tóth. Cenu primátora si za významný prínos v oblasti hudobnej kultúry odniesla Marianna Bárdiová či Jana Borguľová za nadštandardné úsilie zviditeľňovať historické a literárne osobnosti i udalosti mesta. Za celoživotnú prácu na Katedre histórie FF UMB bol ocenený univerzitný pedagóg Karol Fremal. V Pamätnej knihe mesta má od minulého roka čestné miesto aj banskobystrický komentátor a organizátor športových podujatí Jozef Ivan. Cenu primátora si prevzala aj rozhlasová pracovníčka Hana Kútiková a Ivan Dedina s Marianom Polónym za zachovávanie zbierky historických veteránov. O udelení Ceny mesta za rok 2016 rozhodli poslanci MsZ. Môže sa ňou pochváliť fotograf Eduard Genserek, astronóm Igor Chromek, lekár Milan Izák a zakladajúca členka Detského krízového centra Srdiečko Eleonóra Kúdelková.